Homework Help


Qjack bought 3 slices of cheese pizza and 4 slice of mushroom pizza for a total cost of 12.50

jack bought 3 slices of cheese pizza and 4 slice of mushroom pizza for a total cost of 12.50. grace bought 3 slices of cheese pizza and 2 slices of mushroom pizza for a totla cost of $8.50. what is the cost of one slice of mushroom pizza?


can you explain to me how to start the equation and then how to solve it

1 answers

This question still have no answer summary yet.
#1anilAnswered at 2013-01-23 21:45:36
Let cheese pizza be C and mushroom pizza be M Given {{{3C + 4M = 12.50}}} and {{{3C + 2M = 8.50}}} Using elimination {{{3C + 4M = 12.50}}} {{{3C + 2M = 8.50}}} ------------------------ subtract the second equation from the first one to get {{{2M = 4.00}}} Solve for M {{{M = 2.00}}} mushroom slice costs $2 each Using that info, substitute for M in either equation to find C {{{3C + 2M = 8.50}}} {{{3C + 2*2 = 8.50}}} {{{3C + 4 = 8.50}}} {{{3C = 4.50}}} {{{C = 1.50}}}
Anonymous Sign In Sign Up
Add Answer of
jack bought 3 slices of cheese pizza and 4 slice of mushroom pizza for a total cost of 12.50

Did this answer your question? If not, ask a new question.

Related Answers